Kartonpiyer Tavan

Kartonpiyer Nedir? sorusunu cevaplayacak olduğumuzda; Kartonpiyer Stropiyer Alçı döküm ya da sıkıştırılmış köpük plakaların duvarlar ve tavanların birleşim yerlerini kapatacak biçimde özel yapıştırıcı ya da alçıyla tutturulması yardımıyla oluşturulan dekoratif görüntüdür. Alçı döküm olanlara kartonpiyer köpükten oluşturulanlara stropiyer adı verilse de genel olarak kartonpiyer olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemler amacıyla eksper uygulayıcıya gereksinim vardır. 

KARTONPİYER
Kartonpiyer Nedir ? 

Kartonpiyer Alçı döküm işlemiyle oluşturulan kartonpiyer amacıyla özel kalıplar yapılmalıdır. Kalıp işi maliyetlidir, tekrar onarım göreceği vakit tekrar kalıp yapılması gerekir. Taşınması, kesimi ve montajı zordur. Montaj ardından detaylı nedenlerle tavan ya da duvardan ayrılması ağır yaralanmalı kazalara sebep olabilir. Pencere önlerine gelen kısımlara 20-25 cm korniş montajı boşluğu bırakılarak düz perdelik monte edildikten sonra kartonpiyer monte edilir. Montajdan sonra duvarlara gelen kısımlar hafif bir alçı lekesi bırakacağı amacıyla duvarlar tekrardan boyama gerektirebilir. montaj kararından evvelce bu olasılık ve maliyette göz önünde bulundurulmalıdır. Boyanabilir, tavan boyasıyla aynı malzeme uygulanması tavanla bütünlük içersinde görünmesini sağlar. İstenilen özel biçim ve kalınlıkta üretilebilir bu stropiyere göre bir üstünlüktür.


STROPİYER

Stropiyer poliüretan malzemeden imal edilip hafif taşınabilir, basit monte edilen maliyeti düşük bir malzemedir. Pencere önlerine gelen kısımlara 20-25 cm korniş montajı boşluğu bırakılarak düz perdelik monte edildikten sonra stropiyer monte edilir. Boyanabilir, tavan boyasıyla aynı malzeme uygulanması tavanla bütünlük içersinde görünmesini sağlar. Solvent bazlı boyalar tercih edilmezler, zira etkileşime girip yapılarının bozulmasına sebep olabilir. Montajdan sonra duvarlara gelen kısımlar hafif bir alçı lekesi bırakacağı amacıyla duvarlar tekrardan boyama gerektirebilir. montaj kararından evvelce bu olasılık ve maliyette göz önünde bulundurulmalıdır. Yenilenmesi ya da değiştirilmesi çok basitdir. Nakliyesi basit ve maliyeti düşüktür. 2 metrelik boy olarak adlandırılan ölçülerde satılmaktadır. Çeşitli modelleri vardır, aynı vakitte banyo gibi mekanlar amacıyla inceleri (5-8cm) oda ve salon gibi kısımlar amacıyla 13 ve üzeri kalınlık ölçüleri mevcuttur. Günümüzde genelde yalın modeller tercih edilmektedir. Birçok yapı market, hırdavatçı ve hem de İnternet üzerinden sipariş verilebilir. Standart ölçülere sahiptir bu kartonpiyere göre bir dezavantajdır. Ancak bu çok büyük bir problem olmadığı gibi gerçekte standartın sağlanması yönünden bir avantajdır.

Kartonpiyer Tavan
Call Now ButtonTeklif Alın